Jaką drukarnię wybrać

Drukarnia stacjonarna czy online?

Drukarnie online muszą mieć tak dobrane produkty aby trafiły do jak największej ilości klientów, co może nam nie wystarczyć. Drukarnie lokalne często działają w obrębie jednego miasta, zatem muszą ilość klientów rekompensować ceną usługi. W jednym i drugim przypadku należy najpierw sprawdzić zakres usług oraz opinie klientów. Poniżej kilka plusów i minusów każdej z opcji.

Drukarnia stacjonarna

Plusy

 • Możliwość sprawdzenia „od ręki” jakości wydruków / wzorników papierów. W drukarni online również możesz zamówić próbki ale zawsze dochodzi czas transportu – czasem może to mieć znaczenie w przypadku pilnych realizacji.
 • Większa elastyczność przy zamówieniach niestandardowych. W drukarni online przeważnie jest dział zamówień niestandardowych ale nie gwarantuje to wykonania tego czego sobie zaplanowałeś.
 • Bezpośredni kontakt z pracownikiem / doradztwo. Doświadczony pracownik drukarni czasem widząc projekt może doradzić nam jakiego materiału użyć lub jakie dodatkowe uszlachetnienia zastosować aby w 100% wykorzystać potencjał projektu.

Minusy

 • Porównując ceny obu typów drukarnia w większości wypadków te lokalne wypadają mniej korzystnie. Wiąże się to niekiedy z używaniem maszyn i technologii starszych generacji.

Zależy

 • Możesz odebrać towar osobiście – zaoszczędzisz czas i koszty transportu ale w przypadku dużych zamówień może być to dla Ciebie problem (poligrafia potrafi dużo ważyć).

Drukarnia online

Plusy

 • Atrakcyjne ceny, dzięki łączeniom różnych zamówień taka drukarnia może ograniczyć odpady przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Zazwyczaj pracują na nowoczesnych i wydajnych maszynach.
 • Szybkie terminy realizacji, nie musimy długo czekać, jednak terminy podane na stronie rzadko kiedy można zmienić – przyspieszyć.
 • Zamówienia dokonujesz nie wychodząc z domu.

Minusy

 • Sztywne procedury zamówień / reklamacji.
 • System składania zamówień (czasem może sprawiać problemy mniej doświadczonym klientom). Większość z nich jest intuicyjna i nie powinna sprawiać trudności osobom na co dzień zajmującym się grafiką, jednak zamówienia składają również klienci robiący to pierwszy – warto się wtedy upewnić i skorzystać z infolinii.

Zależy

 • Wygodne płatności online, identycznie jak w sklepie internetowym czy platformie aukcyjnej, zapłacisz szybkim przelewem czy BLIKIEM. Niekiedy jednak ciężko jest uzyskać możliwość odroczonej płatności.

Czy jest prosta odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj drukarni jest lepszy? To zależy od Ciebie, jeżeli wolisz sam wszystkiego dopilnować, chcesz być traktowany indywidualnie a koszt nie jest głównym wyznacznikiem wybierz drukarnię stacjonarną. Jeżeli lubisz wygodę zakupów online i dostawę pod drzwi wybierzesz drukarnię internetową. Rynek e-commerce stale się rozwija i tyczy się to również drukarni, stale rosnąca konkurencja wymusza szukanie nowych rozwiązań i być może w przyszłości usługi online przejmą większość rynku pozostawiając tylko najlepsze i wyspecjalizowane firmy lokalne.


PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Outsourcing projektów graficznych

Słownik pojęć graficznych

Typografia w projektach

Złoty podział w projektowaniu