
Kreator logo online – czy to się opłaca?
Większość firm che mieć „ładne” logo, najlepiej aby było to zrobione szybko, tanio i profesjonalnie. Łatwo jest wtedy natrafić na różnego rodzaju kreatory logotypów dostępne w internecie. Czym są takie strony? Przeważnie (i tu będzie uproszczenie dla całego wpisu, gdyż takich stron jest wiele i różnią się na różnych polach) jest to zbiór gotowych grafik, szablonów, które służą jako sygnet (tutaj przeczytasz jak zbudowane jest logo) oraz wgranych czcionek. W łączeniu sygnetów i napisów możemy stworzyć swoje logo. Proste? Oczywiście, że tak, łatwo możemy zmieniać rozmiar i kolor elementów aby były takie jak sobie wymarzymy. Skoro to takie proste i łatwe to czy są jakieś minusy?
Gotowe piktogramy/szablony, jest to duże ułatwienie gdyż na wyciągnięcie ręki mamy do dyspozycji gotowe rozwiązania, wystarczy dopisać naszą nazwę, wybrać kolor, wielkość i gotowe.
Czas, to zależy od nas, możemy poświęcić temu 5 lub 10 min i gotowe. Nie musimy czekać na realizację np. 5 – 10 dni jak w przypadku profesjonalnych firm.
Wizja, jest nasza i tylko nasza, mamy logo takie jak nam się podoba.
To są plusy, ale paradoksalnie mogą być one również minusami, zależy to od tego na jakim projekcie nam zależy. A to dlatego że:
Baza kształtów, z których korzystają klienci do stworzenia swojego projektu jest ograniczona ilościowo – co za tym idzie, kilka – kilkadziesiąt osób może wpaść na ten sam pomysł, kombinację i w rezultacie stworzyć prawie identyczny projekt.
Dodanie czegokolwiek poza schematem gotowego szablonu może być trudne lub niemożliwe.
Czas, firmy świadczące usługi projektowania graficznego mają różne terminy i w zależności od skomplikowania projektu może to być od kilku do kilkunastu dni, dlaczego to tyle trwa? Dobry projekt musi być przemyślany i poprzedzony analizą rynku oraz bieżących trendów w branży. Sam proces projektowania też nie jest łatwy, często pierwsze szkice muszą się „opatrzeć” projektantowi aby mógł wychwycić w nich mocne i słabe strony a następnie doszlifować finalny projekt. Kluczowym faktem jest też rozpoznanie rynku aby projekt naszego klienta wyróżniał się na tle konkurencji.
Zrobiliśmy projekt jaki nam się podoba – na pewno jesteś specjalistą w swojej branży i znasz się na tym, inaczej nie robiłbyś tego co robisz, ale czy jesteś specjalistą od projektowania? Czy projekt ma podobać się Tobie czy ma trafiać do Twoich klientów? (to czasem jest duża różnica). Osoby zajmujące się tym zawodowo, wiedzą jak przyciągnąć klientów – to jest ich praca.
I jeszcze sprawa praw autorskich. Licencja na używanie pliku, są to zdawkowe wzmianki, przeważnie dostajemy informację, że możemy używać projektów gdzie chcemy, ale co w przypadku gdy inny podmiot będzie rościł prawo do naszego projektu? Do kogo należą prawa autorskie i czy przekazywane są nam na zawsze i czy w ogóle? Najczęściej podmiotami świadczącymi usługi logo kreatorów są podmioty zagraniczne – pamiętajmy, że w przypadku takich sytuacji sprawy sporne mogą być rozstrzygane w kraju podmiotu świadczącego usługi (w zależności od tego z jakim krajem mamy do czynienia różne przepisy obowiązują w UE czy poza nią.)
Podsumowując, kreatory logo są łatwe i proste ale należy zwrócić uwagę na pewne niuanse, nie korzystaj z nich jeżeli nie jesteś gotów za jakiś czas zmieniać swojego logotypu. Jeżeli masz w planach promocję swojej firmy i będziesz potrzebował materiałów promocyjnych do wykorzystania na różnych polach najpewniej i tak zwrócisz się do studia projektowego a wtedy morze się okazać, że Twój projekt z kreatora wymaga poprawek o których nie mogłeś wiedzieć na etapie tworzenia.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ