proof cyfrowy w projektach graficznych

Proof cyfrowy w projektach graficznych

Proof cyforwy do czego i kiedy jest potrzebny? Zacznijmy od tego jak powstaje projekt graficzny bez znaczenia czy to ulotka, katalog czy samo logo. Studio graficzne/grafik przygotowuje koncept na swoim komputerze oraz monitorze. Monitory wyświetlają kolory w przestrzeni RGB (mamy tu 3 składowe: czerwony, zielony, niebieski) i o ile graficy najczęściej mają monitory odpowiedniej klasy skalibrowane tak aby najlepiej odzwierciedlać kolory rzeczywiste o tyle klienci korzystają ze zwykłych monitorów z często przypadkowymi ustawieniami. Zatem przesłany projekt będzie wyglądał inaczej u grafika a inaczej u klienta. W obecnych czasach gdzie często zlecenia realizowane są zdalnie nie możliwości porównania takich obrazów, wtedy klient zostaje ze swoim wyobrażeniem przyszłej pracy sam.

Jeżeli nie drukujemy dużo materiałów promocyjnych i o nie wielkich nakładach najczęściej nasze wydruki będą drukowane w technologii cyfrowej i w takim przypadku wystarczy wydruk próbny wykonany we własnym biurze na dobrej jakości drukarce laserowej. Jeżeli natomiast drukować będziemy katalogi, foldery, ulotki, broszury lub materiały ażne dla nas z perspektywy jakości i prezentacji skorzystamy z druku offsetowego. Druk offsetowy drukuje z 4 składowych CMYK i z racji procesu druku nie jest możliwe wykonanie 1 sztuki np. katalogu. Taki wydruk będzie się zatem różnił od tego co widzi klient na swoim monitorze – co niekiedy może prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień. W takiej sytuacji najczęściej przychodzi z pomocą proof.

Proof jest to nic innego jak symulacja przyszłego wydruku offsetowego zgodna ze standardem ISO na certyfikowanym papierze. Daje nam to pewność, jak będzie wyglądał nasz projekt na przyszłym wydruku. Jest to pomocne zarówno dla wykonawcy jak i dla zamawiającego, nie tylko sprawdzimy kolory ale również można wychwycić inne błędy jak np.: literówki. Dzięki wydrukowi próbnemu możemy zaoszczędzić pieniądze i czas, które musielibyśmy przeznaczyć na ponowny druk.

Warto zatem korzystać z takich narzędzi jak proof, jest on tani i daje pewność przy realizacji ważnych wydruków, nie musimy na niego długo czekać zatem nie opóźnia realizacji całego zlecenia. Lepiej działać w myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”. Sprawdź co możemy zaprojektować dla Ciebie z wykorzystaniem druku offsetowego.

ZAMÓW PROJEKT


PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Jaką drukarnię wybrać?

Projekty na potrzeby poligrafii

Outsourcing usług graficznych

Projektowanie materiałów promocyjnych